„ Śliska sprawa, Komisarz Gereon Rath # 1” - Volker Kutsche




W święta miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać przedpremierowe wydanie książki „ Śliska sprawa, Komisarz Gereon Rath # 1” , pióra Volker Kutscher. Przemierzałam razem z komisarzem Rathem ulice Berlina 
w poszukiwaniu brutalnego mordercy. Poznawałam nastroje panujące 
w Niemczech po I wojnie światowej. Pomimo że uczyłam się o tamtych czasach w szkole, nigdy nie zastanawiałam się, jak żyło się Niemcom i jakie towarzyszyły im emocje, czego się obawiali, a także jakie przeszkody stały na ich drodze. Dzięki mojemu bohaterowi miałam okazję poznać całkowicie inny świat niż ten, do którego przywykłam.

„Pierwszy z cyklu kryminałów, których bohaterem jest komisarz Gereon Rath.
Akcja powieści toczy się w Berlinie w późnych latach dwudziestych. Bohater zostaje przeniesiony z Kolonii do Berlina po tym, jak podczas pełnienia służby omyłkowo zastrzelił niewinną osobę. Rath, który wcześniej pracował w policji kryminalnej, ma teraz zająć się sprawami obyczajowymi, co odczuwa jako oczywistą degradację. Kiedy z berlińskiego kanału wyłowione zostają zwłoki, komisarz postanawia zająć się sprawą i po godzinach prowadzi własne śledztwo. Nie podejrzewa, że wkrótce będzie zmuszony prowadzić dochodzenie… przeciwko samemu sobie.”

Autor pisze niezwykle bogatym językiem, słownictwo nie jest archaiczne, jednakże po trosze przenosi czytelnika w przeszłość. Pisarzowi udało się stworzyć niezwykle intrygującą fabułę. Początkowo akcja toczy się powoli, mamy okazję obserwować pracę wydziału obyczajowego, a w tle śledzić zamieszki majowe z 1929 roku i krwawe żniwo, które zebrały. Potem wszystko się zmienia, Volker Kutscher zaskakuje nas niejednokrotnie, akcja przyspiesza, pojawiają się nowe tropy, a napięcie wzrasta i utrzymuje się do końca powieści. Autor odwzorowuje realistycznie relacje między Niemcami 
a Rosjanami, wplata w to brutalne morderstwa, zagadkę zaginionego złota oraz zaginięcie hrabiny Sorokina
Gereon Rath jest zmuszony do ucieczki z Koloni do Berlina, aby rozpocząć nowe życie. Trafia do wydziału obyczajówki, ale marzy o powrocie do rozwiązywania spraw zabójstw. Gdy tylko trafia się okazja, potajemnie rozpoczyna śledztwo na własną rękę, aby pokazać, co jest wart oraz że jego miejsce jest w zupełnie innym wydziale. Idąc za tropem, poznaje mroczne oblicze Berlina, w którym króluje sex, narkotyki oraz alkohol. Bohater wkracza w świat rosyjskich emigrantów i odkrywa istnienie zaginionego złota. Krok po kroku wplątuje się w kłopoty i przysparza sobie wrogów w policji... aż w końcu wszystkie ślady prowadzą do…
Nasz główny bohater jest ambitny, szybko doprowadza do nalotu i likwidacji kilkunastu klubów nocnych, ale dla niego to stanowczo za mało, chce wrócić do wydziału zabójstw. Jest inteligentny, potrafi łączyć ze sobą fakty, których nie dostrzegają inni. W swoich działaniach wyróżnia się sprytem oraz dociekliwością, nie mniej jednak ma co nieco na swoim sumieniu, a w związku z tym jest zmuszony do tuszowania swoich błędów, ale pomimo tego nie idzie na kompromis, co może zniszczyć jego karierę…Łatwo nawiązuje kontakty i to z różnymi ludźmi.
Polecam książkę wszystkim miłośnikom kryminałów, znajdziecie w niej niebanalną łamigłówkę rozwiązaną dzięki dedukcji w tle kiełkującego romansu między naszym bohaterem a ambitną stenotypistką, a wszystko to w otoczce walk robotników i rodzącego się nazizmu. Ja już nie mogę się doczekać dalszych losów Gereona Ratha, i zagadki, jaką zaserwuje nam Volker Kutscher.
Książka ukaże się 24.04.2019 roku


Za możliwość przeczytania dziękuję GRUPIE WYDAWNICZEJ FOKSAL.


1 komentarz:

grazyna pisze...

Nie przepadam za kryminałami, ale ta recenzja jakoś trochę mnie prowokuje do rozejrzenia się za książką.

Copyright © 2016 po drugiej stronie książki-recenzje , Blogger