" Narzeczona z getta"- Sabina Waszut



Życie jest przewrotne, daje nam ludzi, których kochamy, którzy tworzą nasz świat, przy których czujemy się bezpieczni i szczęśliwi, a potem fatum lub po prostu źli ludzie odbierają ich, niszcząc nasz wszechświat. Wtedy tracimy kawałek po kawału cząsteczki siebie, zmieniamy się i odczuwamy lęk, który czasem nigdy nie mija, pomimo że na naszej drodze pojawia się ponownie miłość, nigdy nie zapominamy o przeszłości i już do końca życia jest w nas ten strach przed kolejna stratą, jak byśmy byli nim naznaczeni… Wszystkie te przemyślenia pojawiły się we mnie po przeczytaniu książki, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie, wzbudziła wiele emocji i doprowadziła do płaczu,
a mowa tu o powieści Sabiny Waszut „Narzeczona z getta”.

Własnością młodego małżeństwa staje się stara, zagadkowa szafa. Barbara, której przeszłość też skrywa wiele tajemnic, pragnie odkryć, kim byli pierwsi właściciele antyku. Trafia do Sławkowa, miejscowości leżącej w Zagłębiu Dąbrowskim, tam dowiaduje się, że mebel należał do rodziny żydowskiej. Dalsze poszukiwania doprowadzają Barbarę do Mikołaja, pasjonata historii 
i opiekuna żydowskiego cmentarza. Z płyt nagrobnych i starych dokumentów powoli odsłania się historia Sary, żydówki zakochanej w goju – synu miejscowego szklarza.

Czy ich zakazana miłość zdołała przetrwać wojnę i holocaust?


Sabina Waszut – „rocznik 1979. Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – „W obcym domu” (wyd. Muza) i „Zielony Byfyj” (wyd. Muza) oraz książki „Bar na starym osiedlu” (wyd. Muza) i „Dobra noc” (wyd. Muza). We wrześniu 2019 ukazała się najnowsza powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica). Mieszka na Śląsku. Mama dwójki dzieci. Od lat zakochana w górach.

Autorka stworzyła fikcyjną historię, jednakże opartą na elementach prawdziwych wydarzeń. Akcja powieści rozgrywa się we współczesności. Bohaterka poszukuje właściciela starej szafy, natrafia na trop i przenosimy się do trudnej przeszłości, a mianowicie na miesiąc przed wybuchem II wojny światowej. Pisarka realistycznie opowiada nam o życiu Żydów przed wybuchem wojny oraz pokazuje, jak zmienia się ich los po jej wybuchu. Dzięki Sabinie Waszut poznałam obyczaje oraz tradycje narodu żydowskiego. Autorka używa bogatego i obrazowego języka, dzięki czemu silnie oddziałuje na czytelnika. Tworzy pierwszoosobową narrację, co daje możliwość poznania bohaterów i przeżywania z nimi ich codzienności, poznania uczuć, myśli 
i obaw. Pisarka stworzyła wyrazistych bohaterów, a przede wszystkim rzeczywistych. Wszystko to razem powoduje, że książka wywiera na czytelniku piorunujące wrażenie.

Basia jest młodą kobietą, która wraz z mężem odbyła wiele podróży. Poznajemy ją w momencie, gdy zakupili dom, a ona sama postanawia podjąć stałą pracę. Szybko dowiadujemy się, że nasza bohaterka w dzieciństwie przeżyła niewyobrażalną tragedię, na wskutek której jest wycofana i boi się wracać myślami do przeszłości. Kocha historię i stare meble. Po zakupie starej szafy jej życie się zmienia, zaczyna poszukiwać poprzedniego właściciela, trafia na trop Sary… Czy bohaterce uda się poznać prawdę o młodej dziewczynie? Czy uda jej się stawić czoła przeszłości? Czy znajdzie w sobie siłę, aby naprawić relację z …
Sara jest młodą Żydówką, piękną, silną i zakochaną w goju, co w jej świecie jest zakazane. Poznajemy ją miesiąc przed wybuchem wojny. Ukradkiem spotyka się z ukochanym w strachu przed rodziną, aż rozpętuje się piekło- ukochany rusza na wojnę, a ona jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie… Czy dziewczynie uda się przetrwać? Czy dzięki niej Basi uda się pokonać swoje demony?

Polecam Wam tę poruszającą historię, dzięki której Wasze codzienne problemy zbledną, serce zabije mocniej, a po policzkach pociekną łzy. Czekam na kolejną książkę autorki, jestem ciekawa, w jaką podróż zabierze mnie tym razem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU KSIĄŻNICA


1 komentarz:

grazyna pisze...

Bardzo lubię takie powieści. Moja już zamówiona.

Copyright © 2016 po drugiej stronie książki-recenzje , Blogger